Úvod o Wales
Miluji tuto krásnou zelenou zemi, kterou jsem měl již kdysi možnost navštívit. Je to země draka v zelenobílém poli, kde je všechno „tak nějak malé“, ale duch velký. Historický konflikt s Anglií zde má hluboké kořeny a boj o vlastní jazyk přežil i přes snahu Angličanů o jeho vymýcení. Průmysl (těžba a zpracování uhlí a kovů).tuto zemi zdecimoval, aby se pak mohla vrátit do své zvláštní přírodní krásy, ze které občas vykukují pozůstatky opuštěné industriální i bohaté předindustriální historie.
Vlajka je krásná a zajímavý je i keltsky košatý jazyk. Velšané sami sebe nazývají Cymry, což pravděpodobně ve staré velštině znamená „krajan“. Nenaučil jsem se Velšsky ani pozdravit, což budu muset napravit. Obávám se, že to nebude jednoduché.
Pár info z Wiki
– příklad názvu názvu dvou obcí, které jistě nevyslovím :
- Cwmbrân
- Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch výslovnost (ɬanvairpʊɬgwɨŋgɨ̞ɬgɔgɛrəχwərndrɔbʊɬɬantəsɪljɔgɔgɔgoːχ , zkráceně Llanfairpwllgwyngyll, Llanfair Pwllgwyngyll, Llanfair PG nebo Llanfairpwll) je obec na ostrově Anglesey, známá v podstatě jen kvůli svému dlouhému jménu. Překlad tohoto velšského názvu zní zhruba „Kostel Panny Marie (Llanfair) v roklině (pwll) bílých lísek (gwyn gyll) poblíž (ger) prudkého víru (chwyrn drobwll) a kostela svatého Tysilia (llantysilio) u červené jeskyně (ogo goch)“,[1] anglicky St. Mary’s Church in the hollow of the white hazel near the rapid whirlpool and the church of St. Tysilio with a red cave.
– Vzorový text – Všeobecná deklarace lidských práv :
velšsky | Mae pob bod dynol yn cael eu geni’n rhydd ac yn gydradd â’i gilydd mewn urddas a hawliau. Maent wedi’u geni â rheswm a chydwybod, a dylent weithredu mewn ysbryd cymodlon. |
česky | Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství. |
Co třeba z řeky Wye do řeky Dee?
Ahoj kamarádi,
stále mi to vrtá hlavou.
Sedět na zadku doma dokáže každý, tak „co s načatým večerem“ … Wales (velšsky Cymru) je úžasná země … a nejen moře je zde skvělé. Bohužel stále na to nemám loď. Ale takto to vždy začíná… vypusť sen, načti, stanov termín a začni. Slovy Freyi Hoffmeister Never stop starting Never start stopping.
Tady už to někdo propádloval a popsal (kayak around Wales) . Jen 650 km, moře s jedním z největších přílivů na světě, moře s přílivovými peřejemi, kde se jezdí i rodeo (tidal-rapids) přílivem až přes 13m (super tide)
Ještě určit termín. Nepojedete někdo se mnou?
3/6/2019 začnu postupně doplňovat zajímavé linky, které pak později ještě upravím dle účelu a trasy.
Po dlouhé době zanedbávání přípravy bych sem rád přidal zajímavý link na Wales Coast Path. Kdyby někdo chtěl s námi pěsky …
Ahoj Klasik
Zajímavé linky, zatím neprotříděné :
Další link je na loděnici Cwmtydu . Obecně se mi na vodních cestách osvědčilo využívat sportovní loděnice jako místa vhodná k zastávce. V zásadě u malých klubů bývá větší vstřícnost a vzájemné pochopení, takže mě tolerantně přijali na přespání i jachtaři.a klub kanupola. Samozřejmě to nefunguje na vytížených řekách typu Vltava z VB do CB.
Ahoj Klasiku, nepochybuju, že Cháron to dá. Ale co ty? Trénuješ někde – přistání v dampru na balvany, re-entry, tidalplanning?? Nic proti plánům a snům, ale musej mít trochu reálnej podklad. Že jsi slušnej kajakář na divoký vodě a v rychlostním kajaku na Irským moři nemusí znamenat vůbec nic.
Pokud se přesto rozhodneš, neváhej mi napsat o jakoukoli pomoc – výbava, rada, společnej trénink, cokoli. Drž se.
JVD
Jejda ?, stará mořská krysa probrala usínající blog. Děkuji za kvalifikovaný názor, je to na delší řeč … času je nějak stále málo, i proto to tady nemá systematické přírůstky s jasným cílem. Některé věci spíše s radostí pozoruji, než ovlivňuji a tak mi rodina na letošní přípravy zamíchala plány přípravy a já budu rád, když někdy na podzim namočím charona do slané vody. Mám před sebou větší výlet, kde sice uvidím moře, velká jezera a velký vodopád, ale na kajak nebude čas a ani v kufru místo na bagáź. Možnost krásná, která se nejspíš nebude opakovat. Odpískal jsem proto ve stádiu úvah i symposium na Angelsey. Takže snad 2019.
Stručně zpět k tématu. Charon jistě není ideální loď, ale je to loď se slušným základem a já věřím, že když nebudu dělat vylomeniny, tak to dokáže. Vidím to potom spíš o mojich schopnostech a opatrnosti, než o omezení Charona. Otázka je, jestli není škoda některé vylomeniny vynechat, když už tam člověk je a voda běží pod lodí ?.
To ostatní beru mnohem vážněji a dobře si uvědomuji, že to je výrazně jiné kafe, než jsem zkusil a mám co se učit. Díky moc za vítanou nabídku. ? Mám to brát tak, že ti chybí sůl mezi drápy??
Ahoj Klasik
Slané vody není nikdy dosti. Pokud třeba míříš na únorové Zimní Slapy, mohli bychom to tam všechno probrat:-)
Ahoj JVD
Nějak to všechno usnulo na obláčcích jiných starostí a povinností. Čas letí. Asi to budu muset rozporcovat a pojmout střídměji. Takže nejspíš etapizace a potřeba uskladnění lodě na místě.
Obtáhnul jsem si první část … https://on.windy.com/3als6
Termín započení, červenec letošní. Konec ? Co dá prvních 10-14 dní. Kdybyste někdo náhodou věděl o místě, kde nechat loď (třeba fajn farmář se stodolou), tak mi prosím dejte vědět.
AHoj Klasik