.
Sarajevo
Sarajevo je hlavním městem Bosny a Hercegoviny a v současnosti zde žije přibližně 275 tisíc obyvatel. Tramvaje, respektive koňka, zde byly v provozu od roku 1884, elektrické tramvaje se zde objevily již v roce 1895, tehdy ještě na rozchodu 760 mm. Provoz o rozchodu 1435mm je v provozu od roku 1960. Vlastně jde o jednu hlavní dlouhou trať ze západu na východ, s krátkou odbočkou k nádraží a několika mezilehlými smyčkami. Tramvajová trať je v centru ukončena blokovým objezdem kolem historického centra města. Konečná se jmenuje Baščaršija (foto vlevo). I přes poměrně jednoduchou tramvajovou síť je zde provozováno poměrně dost linek. Linka projíždějící z centra (Baščaršija) celou trasu až na konečnou Ilidže je označena číslem 3. Dále jsou zde provozovány linky z obou krajních konečných na odbočku na nádraží (č. 1 z centra a č. 4 z konečné Ilidža). Dále linky z centra na dvě nácestné konečné (č. 2 na Čengvič Vila a č. 5 na Nedžariči Oslobodenje). Tramvajový vozový park v Sarajevu je pestrý a zajímavý. V provozu jsou zde české tramvaje K2 a K2YU ze sedmdesátých let. Většina z nich má celovozové reklamy, vzácněji je pak k vidění městský žlutý nátěr s modrým pruhem. Lahůdkou v provozu v době mé návštěvy byl pak ex. bratislavský vůz č. 528 s vlnitým plechem na bocích.
Dalším typem vozů jsou modernizované vozy K2, označované obchodním názvem Satra II (dvoučlánkové) a Satra III (tříčlánkové s novým nízkopodlažním článkem). Modernizace prvního vozu proběhla v českém firmě Pars nova, další vozy byly modernizovány ve spolupráci s tímto dodavatelem přímo v sarajevském dopravním podniku. U vozů byla doplněna elektronická výzbroj Siemens, nová čela, moderní interiér včetně nových sedaček, výklopné dveře, informační systém atd.
Pro nás asi nejzajímavější jsou české vozy KT8D5, se kterými se v zahraničí příliš často nesetkáváme. Provozovány jsou zde 4 vozy původně pocházející z Košic. Sice se jedná o obousměrné vozy, avšak již částečně z jednosměrněné. Zadní kabiny jsou vyrabované, zadní světla nahrazena koncovými a schody u levých dveří zastavěny do úrovně podlahy.
Asi v provozu nejzastoupenějším typem tramvají v době mé návštěvy byly vozy Duewag GT8. Jedná se o tramvaje sem dodané z tureckého města Konya přibližně v roce 2017 (tedy po nákupech nových vozů Škoda do města Konya). Jde o vozy ze šedesátých let, původně provozované v německém Kolíně nad Rýnem.
Zpestřením v provozu jsou pak ještě bývalé vídeňské tramvaje Lohner typu E z šedesátých let. Tyto pěkné a evidentně spolehlivé vozy byly ve velkém z Vídně prodávány a jsou tak provozovány v mnoha východních provozech.
Další navštívené tramvajové provozy zemí bývalé Jugoslávie: Záhřeb Bělehrad
© Jan Šlehofer
|