New Orleans (2024)Ve městě New Orleans ležícím na jihu USA, najdeme zajímavý tramvajový retroprovoz. Nejde o novostavbu tramvajové sítě (jako je tomu v některých městech USA, kde byly tramvaje zrušené a nyní se opět nově budují), nýbrž o provoz kontinuálně fungující od 1. poloviny 19. století (samozřejmě původně v animální a parní trakci). Koncem 19. století byly i zde linky elektrifikovány. Zejména v období kolem druhé světové války bylo mnoho tramvajových linek rušeno a nahrazováno autobusy. Nakonec z původního provozu již fungovala pouze jedna linka (č. 12) a obnovování dalších, již zrušených linek, začalo znovu v roce 1988. V současné době je v provozu 5 linek. Tramvaje zde jezdí na netypickém rozchodu kolejí 1588mm. Velmi zajímavý je vozový park. Tvoří jej původní čtyřnápravové tramvaje Perley Thomas z let 1923-24 v zelené barvě. Ovládají se kontrolérem a mají vzduchové brzdy. V provozu by jich mělo být stále kolem 35 kusů, číselná řada 900. Jsou vypravovány na linku č. 12 (St. Charles).
Dalších 31 vozů jsou repliky z let 1997 (457- 463) a 2002 (řada 2001 - 2024) a jsou převážně v červené podobě. Repliky mají velmi podobné skříně jako původní staré vozy, avšak jejich moderní podvozky jsou řízené elektronickou bzučící výzbrojí, kterou řidič ovládá ručním řadičem. U středních, jinak nepoužívaných dveří, jsou plošiny s výtahem pro nástup cestujícího na invalidním vozíku. Tyto tramvaje mají dokonce celovozovou klimatizaci. Červené repliky byly v době naší návštěvy nasazovány na linkách 47, 48 a 49 (na Canal Street). Od konce roku 2020 repliky 460-463 dostaly zelený nátěr, aby poskytovaly bezbariérový provoz na tramvajové lince č. 12, nazývané St.Charles.
Trať linky 49 směrem Elysina Fields Avenue je však právě ve výluce, za to je přesměrována na French Market, kam v posledním úseku jede po železniční trati. Dvě koleje z vícekolejné železniční trati dostaly troleje a jezdí zde nyní tramvaje. Po vedlejší koleji bez trolejí občas stále projíždí nákladní vlaky.
Ve městě New Orleans se krátce objevil v roce 1999 na zkušebních jízdách také prototyp českého vozu T6C5. Údajně zde s ním byli spokojeni, avšak po té, co se zákazník dozvěděl o hospodářských potížích českého výrobce (ČKD), ztratil o vozy zájem. Nicméně i na výše zmiňovaných replikách, které se zřejmě místo zvažovaných vozů T6C5 objevily, se české stopy dají najít, např. brzdiče na podvozcích vozí štítky „Czech Republic“. Tramvajemi v New Orelans se vozí jak místní obyvatelé, tak zejména turisté. Město si uvědomuje jakou tradici v tramvajové dopravě má a provoz by tak měl mít budoucnost zajištěnou.
Další navštívené tramvajové provozy v USA
© Jan Šlehofer
|