.
Wien (Vídeň) (2003 - 2006) Vídeňská městská hromadná doprava nabízí mnohé zajímavosti. Kromě tramvají a autobusů zde najdeme rozsáhlou síť metra (U-Bahn) a městských či příměstkých železnic (S-Bahn).
K návštěvě Vídně je vhodná příležitost začátkem června, kdy pravidelně probíhá vždy v jedné z vozoven Tramwaytag. Jedná se o den otevřených dveří, s vystavenými současnými i historickými vozy prodejem upomínkových předmětů a dalším kulturním programem. Zdarma jsou zde pro návštěvníky k dispozici zvláštní jízdenky, které ten den platí na celou MHD ve Vídni. Následující čtyři fotografie pocházejí z Tramwaytagů v letech 2003 a 2005.
Typickými vídeňskými tramvajemi jsou červené vozy Lohner (Bombardier) z šedesátých a sedmdesátých let (E, E1, E2). Jedná se dvoučlánkové vozy, provozované mnohdy ve spojení s vlečným vozem. I přes jejich stáří je svezení s nimi pohodlné a velmi tiché.
Staré vozy jsou vytlačovány moderními tramvajemi ULF. Tato vozidla se mohou pyšnit dvěmi prvenstvími: tramvaj s nejnižší podlahou (197mm), ale také nejdražší tramvaj. ULF nemá klasické podvozky, ale kola s motory jsou umístěny v portálech mezi články za pomocí složitých mechanizmů, které hlídají například i ojetí kol a dle toho nastavují i výšku podlahy. Provoz takových to tramvají si vyžaduje tratě v perfektním stavu, což je ve Vídni samozřejmostí. Nedaleko Vídeňské opery má konečnou také příměstská tramvajová dráha do Badenu. Má jiného provozovatele (Wiener Localbahn) s vozy v modrém nátěru a s komfortnějším interiérem (polstrované sedačky, stolečky, police nad okny na zavazadla). Centrem města však projíždí tyto vozy po normálních tramvajových tratích, včetně podzemního úseku. Průjezd celou linkou trvá hodinu, avšak trať vyjíždí z vídeňského tarifního pásma, takže celou jsem si jí neprojel. Zajímavou, téměř tramvajou linkou je také linka U6. Jedná se o rychlodrážní tramvajovou linku vedoucí nad ulicemi po viaduktech původního stadtbahnu, kde ještě jezdívaly parní vlaky. Na lince U6 se projedeme ale i podzemními úseky. Nasazovány jsou zde staré obousměrné tramvajové soupravy E6, ale i moderní nízkopodlažní vozy. Objevují se zde i kombinované soupravy tramvaj + tramvajový vlečný vůz + nová jednotka + tramvajový vlečný vůz + tramvaj (foto vlevo). Ostatní linky U (U-bahn) jsou napájeny postranní napájecí kolejnicí a podobají se tedy více klasickému metru. I některé tyto linky však projíždí nadzemními úseky (foto vlevo), či vedou například nad korytem či vedle vodního kanálu. Na lince U1 jsou pak nasazovány i nové průchozí (kloubové) soupravy metra.
Vídeň je protkána i železničními linkami S-bahnu. zde jsou zachyceny dva druhy elektrických jednotek, se kterými se vi Vídni a okolí můžeme setkat.
Dokonce dvě zajímavé parkové železnice najdeme ve Vídni. Známější Liliput Bahn s více vláčky, včetně parní lokomotivy, se nachází v Prateru. Za návštěvu však stojí i druhá zajímavá železnička. Ta projíždí rozkvetlým parkem poblíž stanice Alte Donau linky U1.
(2020) Mezi roky 1998 - 2017 bylo do Vídně dodáno přes tři sta vozů ULF ve dvou délkách (24m a 35m). Vozy byly vyrobeny ve dvou různých generacích, lišících se např. barvami v interiéru i typem sedaček. Starší vozy mají zelené transparenty, novější pak oranžové (na snímku vpravo). Novinkou jsou pak tramvaje Bombardier Flexity Wien nakupované od roku 2017. V roce 2020 je jich zde již 15. Nasazovány jsou převážně na linku č. 6 Naopak staré vozy "E" v provozu ubývají. O víkendu se jich objevuje jen pár. Několik vozů obdrželo žlutý nátěr Vienna Ring Tram a slouží jako turistické vyhlídkové vozy pro turisty. Projíždí na okruhu centrem města a turisté mohou pomoci sluchátek poslouchat výklad v různých jazycích.
Na "Bádence" převládají v provozu již také nízkopodlažní vozy, ale kombinované soupravy se občas ještě objevují.
Další navštívené rakouské tramvajové provozy
© Jan Šlehofer
|