Není v možnostech autora mapovat události v pražském tramvajovém provozu, ani to není účelem těchto stránek. Níže tedy najdete jen nějaké zajímavosti, či stručné reportáže z významných událostí, či akcí, zejména ze dnů otevřených dveří ve vozovnách DPP.
Historická linka č. 91
Vlevo je souprava T6A5 ve vozovně Motol, kterou jsem navštívil při dni otevřených dveří 11. 9. 1999. Vozy T6 se bohužel do Plzně již nedostaly a pravděpodobně zde již nikdy jezdit nebudou, neboť jim v tom brání vyhláška radnice, podle které musí být všechna nová vozidla MHD nízkopodlažní. No a dnes se již nové Té šestky stejně nevyrábí. Vpravo pak vůz T3RE 8205 (po modernizaci). RT6N - velice zajímavé a designově pěkné vozidlo. Bohužel tyto vozy nebyly pro svoji poruchovost nikdy schváleny do pravidelného provozu. Kromě tramvajové vozovny v Motole a autobusových garáží Řepy (které jsem ale nenavštívil), bylo pro veřejnost otevřeno také depo metra ve Zličíně. Zde byla vystavená souprava po modernizaci v plzeňské škodovce (vlevo) a také nová souprava M1 z ČKD (vpravo). Krom toho různé drezíny a posunovací lokomotivy. Vlevo je pak T1 5001 ve vozovně Střešovice v tramvajovém Muzeu, kam byl v době dne otevřených dveří také vstup zdarma.
Den otevřených dveří 2000 Při letošním dni otevřených dveří Dopravního podniku hl. m . Prahy, který se konal 14. 10. 2000, se otevřely široké veřejnosti brány vozovny Pankrác, depa Kačerov a autobusových garáží Kačerov. Na těchto stránkách se objeví samozřejmě nejvíce fotografií tramvají. Vpravo je modernizovaný vůz 8211 v Parsu Šumperk s výzbrojí Alstom Progress. K prohlédnutí byly i dva ze čtyř vozů RT6N1 a to 9101 v červenobílém provedení a stejně jako loni v motolské vozovně, 9102 v zelonobílém provedení. Tyto drahé nízkopodlažní vozy jsou zde odstavené a nejezdí se s nimi. V Brně mají také několik exemplářů a dokonce se využívaly i jako pojízdné prodejny
jízdenek. Na pohled z venku, vypadají tyto vozy velmi hezky a interiér je také pěkný,
moderní. Dokonce bych řekl, že vnitřní uspořádání je díky jednoduchým sedačkám v některých
částech, trochu lepší než u Aster. Oproti Astrám mají však RT6N1 drobnou vadu. Nejezdí. J Podobně pěkná, jako historický vůz na fotografii v pravo, by mohla být i plzeňská Terezka č. 80, která po mnoho let stála ve vozovně a na jejíž opravu město nechtělo přispět. Zajímavé jsou také tyto cvičné vozy, které mají zdvojené řízení. Dokonce oba druhy, jak rukou, tak i nohama. U vozu 5519 (vpravo) jsou uvnitř i dvojité sedačky se stolky, zkrátka pojízdná učebna.
Navštívili jsem samozřejmě i depo metra Kačerov, kam nás dovezl autobus zvláštní linky. Vlevo, opět jako vloni, modernizovaná souprava z plzeňské škodovky, vpravo pak souprava M1, které jsme tu napočítali asi čtyři.
Den otevřených dveří 2001 Jako každý podzim i letos uspořádal DP hl. m. Prahy den otevřených
dveří ve svých vozovnách. Tentokrát se jednalo o tramvajovou vozovnu Vokovice, garáže Řepy a
depo metra Zličín. Ve Vokovicích byly vystavené provozované tramvaje a několik
historických vozů. Letos tu však chyběly vozy RT6. Objevily se zde opět i tyto dva pokusy o modernizací. Vlevo je T3M2 č. 8200, který byl
prvním pokusem o modernizaci vozu T3 v Praze. Po delším odstavení je opět vypravován na
linky. Vpravo je další jediný modernizovaný vůz s označením T3RE, které v podobném provedení
jezdí v Brně. V depu metra ve Zličíně byla opět k vidění modernizoavaná souprava ze Škody DT, i nová M1
z ČKD. Zajímavý však byl jeden vzorkový vagón, kde byl prezentován návrh podelného uspořádání
sedaček vozů M1 (foto vpravo).
Po velké vodě - 2002
Zde je pár fotografií zachycujících náhradní dopravu za metro.
Provoz je až neuvěřitelně perfektně organizován, všude je obrovské množství informací pro cestující. V provozu jsou zvláštní tramvajové linky XA a XB a autobusová linka XC. Pro tu jsou vyhrazeny i zvláštní jízdní pruhy, aby autobusy, které vezou mnoho lidí najednou, nemusely čekat v zacpaných ulicích auty. V provozu jsou také v taktu zvláštní vlaky ČD.
Tak jako každý rok (s vyjímkou loňského poznamenaného povodněmi) se veřejnosti v září otevřely brány některých provozoven pražského dopravní podniku. Letos přišel na řadu Hostivařský areál, kde se nachází ústřední dílny dopravního podniku. Provádí se zde např. modernizace tramvají T3 na typ T3RP s výzbrojí Progress od firmy Cegelec. Za rok projde touto omlazovací procedurou kolem 40 tramvají. Návštěvníci si měli možnost prohlédnout několik vystavených historických či zvláštních vozidel. Představen zde byl nádherně renovavoný historický vůz T3 č. 6102 z roku 1962 (na snímku vlevo). Jedná se o druhý vyrobený vůz typu T3. Nyní byl zrekonstruován do historického provedení odpovídající době jeho výroby. V hale opravny tramvají budila velkou pozornost návštěvníků plošina pro přesouvání rozpracovaných vozů. Ke svému pohybu využívá totiž vzduchový polštář. V depu metra byly jako každý rok k vidění všechny typy souprav vozů metra, včetně historické soupravy EČS (na snímku vlevo). Mezi modernizovanými soupravami z plzeňské škodovky byly i obě, které byly při loňských povodních utopené. V rámci dne otevřených dveří bylo možné navštívit i opravárenskou základnu autobusů či shlédnout pestrý kulturní program.
9. 5. 2004 oslavilo metro 30. výročí zahájení provozu. Při této příležistosti proběhl den otevřených dveří v depu Kačerov. Poprvé mohla cestující veřejnost využít k návštěvě depa přímo vlaky metra, které zajížděli až do depa s cestujícími. Při předchozích dnech otevřených dveří byl vstup do depa umožněn vždy jen hlavní branou (případně zvláštními autobusovými linkami). Nyní soupravy M1 v intervalu cca 40 minut jedoucí již z Nádraží Holešovice na Kačerově odbočily z trasy C do depa Kačerov. Běžné pětivozové soupravy byly díky velkému zájmu však velmi přeplněné a zajména výstup v depu Kačerov po úzkých rampách byl na delší dobu. Den otevřených dveří byl jinak jako obvykle pěkně zorganizován, nechyběly vystavené vozy, technika, upomínkové předměty, kulturní program atd. Daší návštěvníky do areálu depa přivážel i parní vlak. Na trase C byla také mimořádně vypravena historická třívozová souprava EČS, tedy první typ vozů pražského metra. Strojvůdce i pomocník měli dobové uniformy. EČSka měla úspěch zejména díky otevřeným dveří do kabiny strojvedoucího, kde stál neustále dav zvědavců.
Tak trochu do poslední chvíle nebylo jasné ve kterém termínu a zda vůbec se letošní DOD v DP Praha uskuteční. Na webu DP se informace objevují až ve středu. I tak ale tradiční den otevřených dveří navštívilo mnoho návštěvníků. Otevřeny byly tentokráte stejné provozovny jako v roce 1999, tedy vozovna tramvají Motol, depo metra Zličín a garáže autobusů Řepy. Zmíněné provozovny spojovala zvláštní autobusová linka. Z tramvajové vozovny v Motole vyjížděla pak historická souprava na smyčku sídliště Řepy a zpět v půlhodinovém intervalu. Den otevřených dveří byl i tentokrát docela pěkně připraven a zorganizován až na ten informační deficit způsobený pozdním rozhodnutím o termínu pořádání.
Den otevřených dveří 2005, 130. let MHD Letošní den otevřených dveří probíhal stejně jako před dvěmi lety v areálu Ústředních dílen dopravního podniku v Hostivaři, včetně autobusových garáží a depa metra. Den otevřených dveří v sobotu 17. 9. 2005 byl velmi podobný tomu před dvěma lety, avšak na nezájem veřejnosti si rozhodně nemohl stěžovat. Mezi vystavenenými současnými, historickými ale i pracovními vozy, patřily mezi nejzajímavější asi tyto dva. T1 č. 5002 je po rekonstrukci a bude sloužit pro komerční jízdy. Při dni otevřených dveří před dvěma lety bylo možné vidět její odstrojený skelet (foto vpravo). Druhým zajímavým vozem je první pražský modernizovaný vůz KT8D5. Střední článek byl nahrazen novým nízkopodlažním a ve voze se objevilo mnoho modernizačních prvků včetně kamerového systému. Paradoxně ještě koncem roku 2005 byla toto v Praze jediná nízkopodlažní tramvaj v provozu. V nedělní dopoledne pak projel Prahou unikátní konvoj všech provozuschopných historických vozidel, který vyjíždí ze střešovického muzea MHD jen jednou za deset let. Již ráno se vozidla seřadila na Mánesově mostě, kde byla do deseti hodin vystavena v obležení veřejnosti. Po té se průvod vydal na jízdu centrem města kolem Národního Divadla, přes Národní třídu, Václavské náměstí, Masarykovo nádraží, náměstí Republiky, Strossmayerovo náměstí až na smyčku Výstaviště. V konvoji jely jak vozy vyjíždějící na komerční jízdy, tak právě neprovozované exponáty muzea, např. i tramvaje T1 či T2, které jsou vybaveny původními tyčovými sběrači na které již není uzpůsobeno trolejové vedení. Proto tyto vozy táhly přívěsné vozíky na kterých byl vždy pracovník DP, který na vyhybkách, kříženích či sekcích musel sběrač stáhnout.
Nízkopodlažní tramvaje Jak již bylo výše naznačeno, Praha byla donedávna u nás jediným městem, kde nejezdily nízkopodlažní tramvaje. Po núspěchu s vozy RT6N v devadesátých letech se v provozu objevuje až v druhé polovině roku 2005 první modernizovaný vůz KT8D5 se středním nízkopodlažním článkem (KT8D5.RN2).Od 28. 1. 2006 vyjela pak do provozu s cestujícími první škodovácká tramvaj 14T. Více o ní včetně prvních zveřejněných fotografií mimo areál výrobce najdete na stránce Plzeňské tramvaje.
Den otevřených dveří 2007 Velmi zajímavá byla návštěva dokončovaná stanice metra Střížkov. Jedná se o hloubenou stanici s nástupištěm 5,6 metrů pod povrchem, jejíž hala bude prosvětlena denním světlem. Vadou bylo snad jen nedokonalé směrování ze zastávky zvláštní linky od garáží Klíčov, kdy mnozí návštěvníci od autobusu přicházeli přímo po staveništi, kudy jim však umožněn přístup nebyl a museli se tak vracet přes staveniště zpět ke vstupu do podchodu na druhou stranu ulice. Dopravní podnik pořádal Den otevřených dveří u příležitosti 110. výročí svého založení a zároveň se tímto zapojil do celoevropského týdne mobility. V odpoledních hodinách pak projel Prahou konvoj vozů, který zůstal vystaven na Máněsově mostě.
Den otevřených dveří 2008
Náhradní lodní doprava za tramvaj
Starší zajímavosti z pražských tratí Tyto dvě fotografie pochází z tramvajové estakády Palmovka - Ohrada, konkrétně ze stanice Krejcárek. Nejvtipnější název této stavbě dal můj kamarád z Plzně, když jsme jeli jednou kolem autobusem a on povídá: "Hele támhle mají lyžařskej vlek". Následující fotografie jsou z trati vedoucí do Modřan, která je z části postavena jako ryhlodráha. Je na zvláštním těle se s otevřeným svrškem a mimoúrovňovým křížením se silnicemi. Zajímavý je také trojský most přes Vltavu (na fotografii vlevo). Je to vlastně železniční most pro tramvaje. Původně byl vybudován, stejně jako celá trať přes Tróju jako provizórium. Trojská trať je pak zajímavá svým dlouhým prudkým stoupáním. Vpravo je pak souprava 2xT3 6742+6743 na Karlově náměstí. Na konečné v Ďáblicích je na fotografii vlevo KT8D5 9023, se stejnou reklamou na Ardo, jako v Plzni mívala rovněž KT8D5 č. 291. Vpravo je pak v Plzni populární Čajíček, tentokrát v pražském provedením projíždí kolem Masarykova nádraží. A zde máme jednu z pražských výluk, při které byla použita povrchová vyhybka tzv. kaliforňan. Tentokrát byl umístěn ve Vodičkově ulici hned u Václavského náměstí a končily zde linky 9 a 24, na kterých byly logicky nasazeny jen obousměrné vozy KT8D5. Uprostřed Václavského náměstí se v létě 2001 opět objevily tramvaje. Jde o dva historické vozy přestavěné na restauraci. Na fotografii vlevo je stavba kolejiště pro tyto vozy. Jedním z nich je plzeňská Tereza č. 80 (ex Praha 2077) označená svým původním číslem 2077 a druhý pražský krasin 1429. Zajímavostí je i tzv. "fackovací panák", který byl umístěn na Národní třídě. Toto zařízení mělo zabránit vjezdu automobilů. Tramvaje si cestu otevíraly vlastní silou. Na fotografii vpravo je pak vůz KT8D5 č. 9025 se zdařilou reklamou na Budvar. O moderní tramvajové trati z Hlubočep na sídliště Barrandov píši na stránkách Společnosti pro veřejnou dopravu zde.
© Jan Šlehofer
|