.
Lvov (Lviv) Lvov je největší město západní Ukrajiny a žije zde přibližně 730 000 obyvatel. Leží asi 70Km od hranic s Polskem a je to nejbližší ukrajinský tramvajový provoz od nás. Již od roku 1880 zde byla provozována tramvajová doprava, respektive koňka. I dnes se zde tramvaje proplétají starobylými úzkými uličkami a v centru města najdeme mnoho turisticky zajímavých historických památek. Ve Lvově jsou v provozu české tramvaje Tatra na rozchodu 1000mm. První tramvaje T4SU o délce 14m a šířce 2,2m se ve Lvově objevily v roce 1972. První vozy KT4SU byly dodány v roce 1976. V roce 1988 bylo ve Lvově 227 tramvají české výroby. Posledních dvanáct vozů dorazilo až v roce 1990. Ještě při mé návštěvě v roce 2007 byly v provozu také vozy T4SU, ale dnes je v provozu již neuvidíme. Odstavení vozů T4SU umožnily nákupy ojetých tramvají KT4D z něměckých měst Erfur a Gera v letech 2008-2013 a dva vozy KT4SU byly také zakoupeny z ukrajinského města Vinnica.
Velmi dobrý dojem na mne udělaly nové nízkopodlažní tramvaje Electron. Pětičlánkový T5L64 (č. 1179) byl vyroben v roce 2013 a tříčlánkvý vůz T3L44 (č. 1180) je z roku 2014. Jedná se o celonízkopodlažní vozy, které jsou i na zdejším, ne právě ideálním svršku velmi tiché. V roce 2006 proběhla rekonstrukce trati na hlavním náměstí "Rynek". Tramvajová trať je i zde v BKV panelech a byla zde zrušená jedna z místních zajímavostí - kolejová splítka. Koleje zde jsou však blízko u sebe a tramvaje se zde nemohou míjet. Dopravu tak zde řídí světelná návěstidla. Na snímcích z roku 2007 jsou zde zachyceny tehdy ještě provozní vozy T4SU.
Ve Lvově, stejně jako v ostatních ukrajinských městech, mají tramvaje velkého konkurenta v podobě různých maršrutek. Mnohé ulice v centru jsou auty velmi ucpané, což k pravidelnosti tramvajového provozu nepřispívá. Pouze na samotné náměstí s několika přilehlými ulicemi je pro automobily uzavřené a zdejší pěší zóny jsou příjemnou turistickou oázou.
Pozitivní skutečností je to, že jsou zde mnohé tramvajové tratě rekonstruovány. V centru města se zde objevují hlavně BKV panely, které tak nahrazují zadlážděné kolejnice. V roce 2005 byl při rekonstrukci trati vystavěn ve Lvově krytý tramvajový terminál - stanice Hlavní pošta (foto vpravo). V pozdějších letech je vidět, že se BKV stále používají, ale v obloucích jsou již také jiné technologie. V době naší návštěvy v létě 2007 probíhala rekonstrukce tramvajové tratí do Depa č. 1 a zde byly kolejnice montovány na pražce, či místy i na podkladové panely. V Samotném depu č. 1, které leží nedaleko nádraží, je opečováván i historický vůz Sanok č. 93 a další poklady. Jedním z nich je také historický vůz T4SU č. 869 (viz. foto níže). Členové sdružení s volně přeloženým názvem "Lvované za elektrickou dopravu" zde postupně renovují vůz Gotha T59E č. 002. Z pracovního vozu se tak stává historický a opět osobní vůz. Ve vozovně také stojí různé další pracovní stroje, odmetače sněhu, věžky atd. Ve venkovní části je mnoho odstavených vozů T4SU a KT4SU, která jsou však stále brány jako rezerva. Občas je totiž některý z nich opravdu z kopřiv vytažen a v dílnách znovu zprovozněn.
V provozu potěšil i tento pro nás atraktivní, ale jinak podivně křivý, pracovní vůz T4SU. Slouží mimo jiné pro rozvoz písku. Zachycen byl již také výše v roce 2005. Celkově na mne působí lvovský tramvajový provoz velmi dobrým dojmem a určitě patří k těm nejkvalitnějším na Ukrajině.
Následuje krátké video s provozem lvovských tramvají:
Tramvaj na Sichiv (2017) Sichiv je největší lvovské sídliště, kde žije cca 100 000 obyvatel. Do nedávna bylo obsluhováno pouze autobusy a trolejbusy. Tramvajová linka sem však byla již před mnoha lety plánována, dokonce existovaly i úvahy o podzemní tramvaji. Nakonec se s výstavbou tramvajové trati na Sichiv začalo v roce 2014. Stavba trati je financována půjčkou od Evropské rozvojové banky, grantem od německého ministerstva životního prostředí a samozřejmě městem Lvov. První část trati na dočasnou konečnou Kinoteatr im. Dovženka byla slavnostně otevřena 17. 11. 2016.
Druhá část trati byla pak otevřena 15. 4. 2017, přičemž i v době naší květnové návštěvy se sice tramvaje jezdí otáčet až do defintivního obratiště, ale cestující se zatím svezou pouze na předposlední zastávku. Dále ještě probíhají stavební práce na okolních komunikacích.
Délka nové tramvajové trati je necelých 6 kilometrů a většina je vedene na segregovaném středním pásu. Na krátkém úseku blíže centru byly použity BKV panely, na většině trati jsou pak použité podkladové panely, na kterých jsou přišroubovány kolejnice a trať je pak zadlážděna. V sídlišti se s tramvají počítalo a prostoru pro tramvaj zde byl dostatek. Pro provoz na nové lince bylo zakoupeno sedm nových vozů Electron T3L44 (č. 1181-1187). Bohužel však tramvajové linky vyjíždějící z centra města trpí nepravidelnostmi provozu díky v centru obvyklým kolonám automobilů. Ty zde prakticky neustále ucpávají úzké ulice centra a pak i tramvaje zůstávají stát v kolonách.
Zajímavé stránky o městské dopravě ve Lvově jsou zde.
Další navštívené ukrajinské tramvajové provozy
© Jan Šlehofer
|