.
Konya (2022)
Na půl cesty mezi Antalyií a Ankarou leží město Konya. Jde o sedmé největší města Turecka a žije zde cca 1,1 miliónů obyvatel.
Tramvajový systém s rozchodem 1435 mm a napětím 750V začal být budován v roce 1986. Otevřen však byl až v roce 1992 a to s vozy Duewag
zakoupenými z německého města Kolín nad Rýnem. Dnes jsou zde provozovány pouze české nízkopodlažní tramvaje Škoda 28T.
Tramvaje dnes jezdí na dvou trasách, avšak číslování je zde složitější. Číslem nejsou označovány linky jako u nás, ale směry. Tedy v každém směru je spoj
označen jiným číslem a spoje jedoucí jen část trasy mají ještě další číslo. Na dvou trasách se tak setkáme z pěti čísly H1 - H5.
Z blokové smyčky Alladin v centru města vychází také druhá trať, která je v délce dvou zastávkových úseků bez trolejového vedení. Důvodem je, že trať prochází centrem města a kolem několika mešit a zřejmě by zde trolejové vedení působilo rušivým dojmem. Osobně si však myslím, že zde spíše více ruší hustá automobilová doprava. Na této lince na konečnou Adliye jsou nasazovány vozy 28T2, tedy vozy s možností jízdy na akumulátory. Délka linky je přes 4 km a má devět zastávek. Na zastávky rychlodráhy je vstup přes turnikety a stanice jsou tak již placeným prostorem. Jízdné se platí za pomoci místní čipové karty. Na druhé, městské trase, jsou turnikety jen na společném okružním úseku v centru. Na dalších zastávkách je pak nutné nastupovat předními dveřmi a jízdné kartou odpípávat ve strojku u řidiče. U vozů od délce cca 30 metrů nástup pouze předními dveřmi nepříjemně držuje.
Vozů Škoda 28T bylo do města Konya v letech 2013 - 2015 dodáno 60 kusů a v roce 2015 následovalo dalších 12 vozů 28T2 s možností jízdy na baterie. V době dodávek vozů do města Konya od plzeňského výrobce se v médiích objevovaly také informace o tom, že tramvaje jsou konstruovány jako lehké metro a budou jezdit také 4,5km dlouhým tunelem. Během naší návštěvy jsme jej však nenašli :)
Velkou radost mi udělalo nasazení tramvaje Duewag jako cyklotramvaje. Je opatřena červeným celovozovým polepem a ve dveřích má sklápěcí rampu pro jednodušší nástup s kolem. Vypravována je na trati k univerzitě. Běžné cestující však nevozí, pouze cyklisty s jízdním kolem.
Celkově je tramvajový provoz ve městě Konya určitě zajímavý. Překvapilo mne, v jak dobrém stavu tramvaje Škoda jsou, jak jsou relativně tiché a jak s nimi na rychlodráze rychle lítají. V místní vozovně je pak stále odstaveno značné množství starých vozů Duewag, zřejmě jako rezervy. Ale krom výše zmíněné cyklotramvaje do provozu zřejmě nezasahují.
Testování tramvaje Škoda 28T2 v Plzni v roce 2015
Další navštívené tramvajové provozy v Turecku
© Jan Šlehofer
|