.
Innsbruck (2002, 2003) Přesto, že se jedná o město ležící uprostřed hor, uvidíte zde mnoho cyklistů a je zde o ně i dobře postaráno. Samozřejmostí jsou cyklistické stezky, ale i přeprava kol v tramvajích. Městskou dopravu v Innsbrucku pak zajišťují tramvaje a autobusy a do roku 2007 to byly i trolejbusy (viz. dvě fotografie vpravo). I dnes lze po městě najít mnoho trolejbusových sloupů. Troleje byly snášeny zřejmě jen při probíhajících úpravách tramvajového trolejového vedení, či jiných rekonstrukcích ulic. V některých ulicích by tedy člověk ještě v roce 2011 věřil, že mu může přijet trolejbus.
Tramvajová doprava je v té době provozována na dvou městských linkách (č. 2 a 3) a jedné příměstské lince vedené do Igls (č. 6).
(2011) Od roku 2007 jsou do Innsbrucku dodávány nové 100% nízkopodlažní tramvaje FLEXITY Outlook od výrobce Bombardier. Postupně tyto obousměrné klimatizované tramvaje v následujících letech zcela nahradily starší typy vozů. V městském provozu jsou nízkopodlažní tramvaje zcela jistě přínosem, avšak na klikatou horskou linku STB se tyto vozy s pevnými podvozky zase tak úplně nehodí. Staré elegantní tramvaje zdejší nádhernou trať plnou obloučků projížděly plynule a rychleji. Oproti českým Astrám či 14T jsou však jízdní vlastnosti nových innsbruckých tramvají výrazně lepší.
Ne právě ideální jízdní vlastnosti nových vozů dokládá i konečná linky č. 6 v Igls. Jednokolejná příměstská linka je v Igls ukončena klasickou smyčkou. Zatím co staré tramvaje se na ní běžně otáčely, po dodání nových vozů si místní občané stěžovali na jejich hluk ve smyčce (vozy zde více v obloucích skřípaly) a tak se smyčka přestala v pravidelném provozu používat a u nových vozů se i zde začala využívat jejich obousměrnost, kdy si řidič musí přejít na druhé stanoviště a jede zpět. Smyčka však fyzicky zůstává a je využívána při příležitostných jízdách historických souprav. Abychom nekončili negativně tak na závěr je nutné se zmínit, že v Innsbrucku nadále počítají s rozšiřováním tramvajové dopravy. Ve stavbě jsou již nové tramvajové tratě. Jedna z nich míří poprvé přes most přes řeku Inn, tedy směrem jakým dříve jezdil trolejbus.
(2020) V roce 2020 jsem byl zvědav hlavně na nové tramvajové tratě, které vlastně směrově nahradily původní trolejbusové linky. Dnes tak jezdí nové tramvajové linky č. 2 a 5 na západní stranu města. Na konečné Technik West a Peerhofsiedlung se jezdí od roku 2017.Poprvé se tramvaje dostaly na severní břeh řeky Inn. Nová trať mine letiště a míří k univerzitním areálům. Obě konečné jsou poměrně blízko od sebe a tak většinu trasy sem mířící linky 5 a 2 jedou spolu. Za konečnou Technik West je plánované prodloužení až do sousední obce Völs.
Centrum města pak objíždí každá z nových linek jinudy, ale u nádraží se opět setkají a obě pak míří opět spolu na východ města,
kam byla nová trať na Josef-Kreschbaumer Strasse otevřena v roce 2019. Linka č. 5 končí o jednu zastávku dříve v zastávce Schutzenstrasse,
kde je křižovatka již připravena pro další prodloužení trati směrem Rum. Protože jsou v Insbrucku provozovány již pouze obousměrné tramvaje,
mají na nové trati směrem na východ některé zastávky ostrovní nástupištěm, tedy vystupuje se vlevo ve směru jízdy.
Samozřejmě jsem si ani letos nemohl nechat ujít opět projížďku regionální tramvajovou linkou STB. Cestou jsem tak pořídil nějaké fotografie tramvají s horami.
Další navštívené rakouské tramvajové provozy
© Jan Šlehofer
|