Egypt je země ležící na severovýchodě Afriky a je také pro Čechy velmi oblíbenou turistickou destinací. Je však rozdíl, pokud se necháte vyvést cestovní kanceláří do uzavřeného luxusního
turistického resortu u moře, nebo sem vyrazíte sami, podívat se jak to v Egyptě opravdu vypadá. A rozdíl je to skutečně obrovský. Města jsou zde hodně zaprášená, jak sem občas fouká písek z pouště a všude je mnoho odpadků.
Při naší návštěvě v březnu 2023 jsme samozřejmě nemohli vynechat jeden z divů světa a to pyramidy v Gíze. Naším hlavním cílem však byly tramvaje v Alexandrii.
Káhira (Cairo)
Hlavním městem Egypta je Káhira a jde o druhé nejlidnatější město Afriky. Má cca 10 miliónů obyvatel a společně s navazující Gízou a přilehlou aglomerací
zde žije až 20 miliónů obyvatel. Tramvajový provoz v Káhiře dnes již bohužel není v provozu. Poslední krátký úsek v Heliopoli byl v provozu asi do roku 2019.
V Káhiře jsou v současné době provozovány tři linky metra. Linka č. 1 o délce 45 km připomíná spíše železnici, ze které také postupně již v osmdesátých letech vznikla. Rozchod kolejí je zde 1435mm.
Vlaky jsou napájené z trolejového vedení a většina trasy je vedena po povrchu (pouze 4,5 km je pod zemí).
Linka č. 2 má délku 21,6 km a z toho je 13 km vedeno v podzemí. Linka jako první podjela podzemím pod Nilem a obsluhuje také přilehlou Gízu. Otevřena byla v roce 2000.
Vlaky na lince č. 2 a 3 jsou napájené boční kolejnicí. Linka č. 3 ještě není zcela dokončená. Po dokončení má mít 30 km a metro by díky ní mělo dojet až na letiště.
Ve stavbě je také linka č. 4, která se přiblíží ještě více k pyramidám v Gíze.
Kromě metra zajišťují veřejnou dopravu v Káhiře autobusové linky a pak zejména mikrobusové linky.
Dodávková auta v nevalném technickém stavu se prodírají ucpanýmu ulicemi všemi směry. Na smímcích níže není tedy vrakoviště, ale stanoviště městské dopravy navazující na metro. A samozřejmě je možné k dopravě použít taxi, nebo hojně využívané tuk-tuky.
V Egyptě je možné cestovat také po železnici. Jízdenky na dálkové vlaky však jako cizinec pořídíte pouze ve zvláštní pokladně a to za
sedminásobnou cenu oproti místním. I tak jsou ale ceny pro české cestovatele finančně dostupné. Vlakem je také možné se svést v příměstské dopravě.
Zde se ceny pohybují kolem 1-2 liber. Rychlost je pomalá a jako "bledá tvář" musíte počítat se zájmem místní mládeže o vás, neboť zde turisty
neznají. Budou si si vámi chtít povídat a budou i jinak obtěžovat po celou cestu.
Alexandria
Alexandrie je druhé největší město Egypta, cca 220km od Káhiry a leží na pobřeží středozemního moře. Dnes zde žije přibližně čtyři milióny obyvatel.
Tramvaje se zde poprvé rozjely v roce 1863. V roce 1902 byly elektrifikovány a dnes je to jediný funkční tramvajový systém na území Egypta.
Tramvajový systém se zkládá ze dvou provozů. "Ramleh tram" je rychlodrážní tramvaj (na schématu zeleně). Trať je v celé trase vedena na vlastním tělese. Na dvou místech se rozpojí dvěma směry, aby se po několika
stanicích zase spojily. Konečné jsou tvořeny úvratí a nasazovány jsou zde tak obousměrné soupravy. Provozovány jsou zde linky 1 a 2.
Třívozové soupravy Kinki Sharyo jsou japonské výroby a pochází z osmdesátých let.
V roce 1995 pak bylo dodáno šest souprav s čelním dvoupatrovým vozem. Jsou to jedny z mála dosud provozovaných dvoupatrových tramvají na světě.
Vždy první vůz v soupravě je vyhrazen pro ženy. Tedy neměli jsme možnost se svézt v dvoupatrovém voze směrem vpřed, bylo to pro nás nemožné. Pouze při zpáteční cestě, když je vzadu.
Jízdné se liší podle třídy. Krajní vozy jsou s jednoduššími sedačkami a jízdné je zde jednu libru, prostřední vozy mají pohodlnější polstrované sedačky a jízdné je zde dvě libry. A poměrně běžné je zde svezení se na zadním spřáhle zdarma.
V letech 2019-2020 bylo zakoupeno 15 nových vozů od ukrajinského výrobce Tatrajug. Firma Tatrajug ve měste Dnipro vznikla jako společný podnik ČKD Tatra pro dokončování montáže českých vozů.
Po ukončení fungování pražské Tatry však ukrajinský podnik Tatrajug fungoval dál, dodnes vyrábí tramvaje a dnes již i nízkopodlažní. Do Alexandrie dodané vozy však nejsou nízkopodlažní.
Jde o dvoučlánkové vozy označené jako K1E6 s délkou 22 metrů. Jsou vybavené moderním asynchronním pohonem. Protože jsou nové a moderní, je v nich vyšší jízdné a sice 3 libry.
Kromě toho, že ukrajinské vozy Tatrajug jezdí ve zkrácené trase na rychlodráze, jsou nasazovány také na lince č. 36, která pokračuje z rychlodráhy do městské tramvajové sítě. Proto jsou vybavené oběma typy sběračů.
Polopantograf používají na rychlodráze a po městské síti pak využívají tyčového sběrače s kladkou.
Na rychlodráze se objevuje také tento retro vůz. mělo by jít o historický vůz vyrobený v Maschinenfabrik Oerlikon roku 1925 (některé zdroje uvádí 1931). Je pěkně zrenovován, ale při zprovozňování byly
použité díly i z různých jiných vozů dalších výrobců. Uvnitř jsou umístěny i historické fotografie tramvají. Jízdné je zde vyšší a to 5 egyptských liber.
Druhým provozem v Alexandrii je "Al Medina", což je klasický městský tramvajový provoz (na schématu červeně). Provoz až deseti linek (oficiální aktuální schéma ani jízdní řády nejsou k dispozici) je však značně nepravidelný. Některé ulice v centru města jsou ucpané hustým automobilovým provozem.
Auta zde stojí v kolonách a to i v protisměru proti jízdě tramvají. Tramvaje si tak musí prozvánět cestu a místy je tak rychlost tramvaje podobná rychlosti chůze. A v této dopravní džungli jsou pak tramvaje přes všechna ta auta nefotitelné.
Na některých tratích jsme zase pak na tramvaj čekali třeba i půl hodiny.
Vozový park tvoří převážně tramvaje Duewag GT6 z roků výroby 1960 - 1966. Tyto vozy byly do roku 1972 provozovány v dánské Kodani. Po zrušení zdejšího tramvajového provozu právě v roce 1972 byly
dodány do Alexandrie a od té doby zde jezdí. Jejich technický stav není právě ideální.
Před několika lety procházely některé původně oranžové vozy dílnami a při renovacích dostaly nově zelený nátěr. V modernizovaných zelených vozech bylo zvýšené jízdné.
Zatím co v oranžových se platí 1 libra, v zelených vozech se platí dvě libry. Bohužel dnes již i zelené vozy jsou ve značně spotřebovaném stavu.
Jediným dalším typem, který jsme v době naší návštěvy viděli, byly tyto soupravy vozů Ganz - Duewag. A v provozu jsme zastihli pouze dvě tyto soupravy, ačkoliv v loňském roce jich zde bylo údajně v provozu hodně.
I když jsou ulice neustále plné buď aut, nebo lidí, podařilo se pořídit i nějaké obrázky tramvají projíždějící místními tržištěmi.
V pátek se zde konal ještě další trh se zvířaty (zejména holubi, kuřata, slepice, ale i akvarijní rybičky) se prodávaj přímo na ulici s tramvajovou dopravou.
A v centru města u smyčky nedaleko hlavního železničního nádraží jsou pak stálé trhy či malé krámky.
Městská tramvajová síť má dvě vozovny a rychlodrážní pak svojí třetí vozovnu. Jednu z městských vozoven, konkrétně u konečné Karmouz, se nám podařilo také navštívit.
Návštěva Alexandrie i Káhiry byla určitě zajímavá, ale po tom týdnu a něco, už jsem se docela i těšil domů. Neustálý nepořádek všude na ulicích i dopravní chaoz s neustálým troubením, nebyl úplně mým šálkem kávy.
Upřímně řečeno je zázrak, že zde městské tramvajové linky ještě vůbec fungují. Myslím si, že rychlodráha vydrží. Ale stav vozů městských tramvají není dobrý a dopravní chaoz na ulicích k pravidelnosti
tramvajové dopravy nepřispívá. Budoucnost pouličních tramvají tak zde vidím nejistou.