.
Drážďany - Dresden V saské metropoli Drážďany v současné době dojíždí v pravidelném provozu obvykle pouze v pracovní dny několik posledních tramvají typu T4D ve dvou, či tří vozových soupravách. Mnoho let typické třívozové soupravy tzv. Großzugy ve složení dvou motorových vozů a vleku již neuvidíme. Zatím co v roce 2001 při naší první návštěvě zajišťovaly modernizované tramvaje T4D odhadem tak 2/3 provozu, při naší návštěvě v roce 2004 už jsme jich viděli jen pár a dnes se snimi setkáme jen vzácně. V případě třívozových souprav byl druhý vůz obvykle motorový vlek, tedy tramvaj bez stanoviště řidiče a třetí vůz pak bezmotorový vlek. Současný provoz tak zajišťuje několik typů nízkopodlažní tramvajích Bombardier. Nejstarší jsou pětičlánkové NGT6 DD, s jejichž dodávkami se začalo v roce 1995 a bylo jich dodáno 60 kusů (některé jsou i obousměrné). Pětičlánkové vozy jsme v roce 2001 měli možnost spatřit i v soupravách dvou vozů, čímž už vznikl dost dlouhý vlak (foto vpravo). Dnes již však jezdíl jen sólo. Podobné jsou pak sedmi článkové NGT8 DD - v počtu 23 kusů. Svezení v nich je poměrně pohodlné, tiché. Mají neotočné podvozky, ale narozdíl od našich Aster jsou celé nízkopodlažní s vyjímkou jednoho malého schůdku nad podvozky. Nad nimi jsou pak sedačky v uspořádání 2+2. Po zkušenostech s předchozími vozy se drážďanští vrací k vozům s otočnými podvozky a to i za cenu více schůdků v interiéru. Nové nízkopodlažní pětičlánkové vozy typu NGT D12 DD jsou nakupovány od roku 2003. Se svojí délkou 45 metrů byly v době vzniku asi nejdelší tramvají na světě. Pod prvním a pátým článkem jsou umístěny vždy dva hnací otočné podvozky, pod třetím pak dva běžné otočné podvozky (bez motorů). Mezi nimi jsou zavěšeny krátké články. V roce 2005 zde již bylo přes 30 těchto vozů. Od roku 2006 se objevují také tramvaje NGT D8 DD. Jedná se o zkrácenou třicetimetrovou verzi předchozího typu. Tedy tříčlánkový vůz, kdy krajní dva články mají po dvou otočných podvozcích a střední je mezi nimi zavěšen. Zajímavým přestupním uzlem je Postplatz, kde se stýkají tratě z mnoha směrů. V posledních letech však prošel rekonstrukcí na klasický přestupní uzel, jaké vídáme po celém německu. Některé tramvajové linky vedou i za město do okolních vesnic a tak vedou třeba i lesem. Nejzajímavější a nejdelší linkou je pak meziměstská linka č. 4 jdoucí přes města Radebeul, Coswig až do obce Weinbohla. Ve své druhé části je jednokolejná s osmi výhybnami a jezdí na ní normální nízkopodlažní tramvaje NGT6 DD. Tato linka však vyjíždí mimo tarifní zónu Dresden a je tedy nutné mít zakoupenou i jízdenku pro zónu Radebeut.
Při zvláštních příležitostech je možné v ulicích vidět zajímavé historické vozy z místního tramvajového muzea. Pro pražáky může možná trochu komicky působit červený historický vůz T4, či T6, ale T4 v tomto stavu zde již mnoho let v pravidelném provozu nejezdí a pár dodaných vozů T6 již dosloužilo také před lety.
Zvláštností jsou také nákladní tramvaje CarGo tram, ale při našich víkendových návštěvách jsme se s nimi bohužel nesetkali.
Informace o nich jsou zde: http://spz.logout.cz/mhd/cargotram.html. Oficiální stránky: www.dvbag.de A trochu zimy z ledna 2010:
Další navštívené německé tramvajové provozy
© Jan Šlehofer
|