.
Daugavpils (2009) Zdejší rozchod je klasický ruský 1524mm. Páteřní linkou je jednička vedoucí od železniční stanice přes město k tramvajové vozovně. Celá tato trasa je dvoukolejná. V pracovních dnech ve školní rok jsou zde nasazovány i soupravy dvou vozů. My jsme zde sice byli už 10. června, ale v tu dobu již jezdila jen sóla v intervalu cca 7 minut. Na lince č. 1 jsme viděli nasazeny všechny tři provozované typy tramvají. Nejzajímavější jsou vozy RVZ vyráběné rižskou vagonkou v letech 1961 - 1990. Svým vzhledem připomínají původní americké vozy PCC či naše vozy T2. Mají však vzduchové brzdy a pouze dvoje dveře ovládané také vzduchem. V interiéru pak vidíme původní polstrované sedačky potažené koženkou. V době naší návštěvy byly další vozy vypravené i na lince č. 2. Druhým, ne méně zajímavým typem jsou ruské vozy KTM-5 (Usť-Katavsk). Tyto mohutné vozy mají např. zajímavé předsuvné dveře, které při otevírání či zavírání tahá řetěz. Kromě jedničky jsme se s těmito nádhernými "dlabanými ingoty" svezli také na trojce. No a posledním typem jsou české tramvaje T3. Do Daugavpilsu se dostaly až jako ojeté z německého města Schwerin. V provozu jsme se setkali pouze s jedním vozem, ale ve vozovně stálo několik spojených souprav, které ve školním roce běžně jezdí. Na linkách č. 2 a 3 jsou bohužel intervaly kolem dvaceti minut, ale tyto linky jsou o to zajímavější. Mají totiž jednokolejné úseky. Linka č. 2 je vedena od tramvajové vozovny stejně s jedničkou, ale po jejím oddělení jede již po jednokolejné trati a projíždí téměř vesnickou zástavbou mezi dřevěnými domečky až na konečnou Maizes Kombináts u lokomotivního depa. Linka tři je (mimo společného úseku s jedničkou) rovněž jednokolejná a zajímavější je ta část na konečnou Stropi. Trať po oddělení projíždí nejprve kolem sídliště, pak podél dlouhého hřbitova, dále pokračuje několik zastávek borovým lesem a končí u jednoho z místních jezer. Provoz na jednokolejných úsecích není nijak zabezpečen a jezdí se jen dle jízdních řádů. Vozy v Daugavpilsu jsou čisté, převážně v dobrém udržovaném stavu. Některé vozy KTM-5 jsou viditelně krátce po dílnách včetně opraveného interiéru. Jízdenky prodávají průvodčí a jízdné na jednu jízdu činí 0,30 LT (asi 12Kč). Na závěr ještě přikládám pár zajímavých snímků z vozovny.
Daugavpils jsem navštívil při cestě pobaltím v září 2023. V té době je tramvajový provoz značně okleštěn díky rekonstrukcím tratí. V provozu je v té době pouze linka č. 1 a část linky č. 3. Na rekonstrukce tramvajové infrastruktury jsou i zde hojně využívány fondy EU, narozdíl od ČR. :( Od mé předchozí návštěvy v roce 2009 došlo k výrazné obměně vozového parku. Staré kulaté tramvaje RVZ již nejsou v pravidelném provozu a hranatých KTM zbývá posledních pár vozů. Protože je však při současných výlukách menší vypravenost, v provozu jsme je nezastihli. Vozy ruské výroby z roku 2014 nesou označení 71-623-02 a výrobcem je "Ust Katavskij Vagonostrojitelnyj". Hned vedlejší štítek ve voze hlásí, že jejich nákup byl podpořen EU. Je to takové čtyřdvéřové ruské "Vario" a nakoupeno jich bylo osm kusů. Dalším podobným typem, opět ruské výroby, jsou vozy 71-911E “City Star”. Výrobce se jmenuje PK “Transportnye sistemy”. Vozy jsou podobné konstrukce, mají také 4 dveře a nakoupeno jich bylo v roce 2019 také osm kusů. V roce 2014 byly dodány také čtyři tříčlánkové vozy 71-631 (výrobce Ust-Katav). Rozložení podvozů je podobné českým RT6. Tedy pod krajními články jsou otočné podovozky a pod krátkým prostředním je jeden pevný podvozek.
Výše uvedené tříčlánkové vozy vyjíždějí ve špičce na linku č. 1 místo sólo vozů. Stejně tak také čtyři soupravy vozů T3D. Jde o soupravy provozované původně v německém městě Schwerin. Zadní vozy tak nemají kabinu řidiče, ale pouze zavřený pult pro případnou nouzovou jízdu po vozovně.
Jak je z předchozích fotografií patrné, během rekonstrukcí tramvajových tratí v Daugavpilsu bylo upraveno také trolejové vedení pro požívání klasických polopantgrafů. Tyčové sběrače zůstavají tak na vozech T3D a KTM (které jsme ale díky výlukové činnosti v provozu nezastihli).
Další navštívené lotyšské tramvajové provozy
© Jan Šlehofer
|