.
Bukurešť (Bucuresti) (2021)Bukurešť se nachází na jihovýchodě země a je největší a zároveň hlavní město Rumunska. Žije zde cca 1,8 miliónů obyvatel. Město nemá úplně dobrou pověst a v některých anketách bývalo uváděno jako nejošklivější město Evropy. Já si to dnes nemyslím, je vidět že je zde v posledních letech velmi investováno a poteče sem i hodně peněz z EU. Najdeme zde např. mnoho parků, zejména v posledních letech pěkně upravovaných a četné fontány a vodotrysky. Za možná až extrémní lze považovat úpravu náměstí Piata Unirii. Zde je sice mnoho velkých nádherných fontán a vodotrysků, avšak prochází skrz ně mnoha proudá komunikace. To je bohužel jedna z velkých negativních vlastností města. Je neustále plné aut a přebujelá automobilová doprava je zde na mnohých místech stále preferována. Alespoň že místní řidiči jsou zde až překvapivě ohleduplní k chodcům a na přechodech i přes více proudé komunikace zde chodce pouští vstřícněji než u nás. Dnes je Bukurešť uváděna jako jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst v Evropě. A najdeme zde určitě mnoho zajímavostí. Za návštěvu určitě stojí kontroverzní Palác Parlamentu (nebo též Ceausescův palác, či Palác lidu). Je to pravděpodobně druhá největší administrativní stavba na světě (po americkém Pentagonu). Dnes zde kromě parlamentu sídlí mnohé instituce a muzea.
I mezi dopravními nadšenci nemá Bukurešť příliš dobrou reputaci. Ale jde o město s jednou z největších sítí MHD v Evropě a i tady nejdeme mnoho zajímavostí. Příjemně mne překvapilo třeba metro s moderními širokými vlaky. I Tramvajová doprava je plná kontrastů. Najdeme zde stále mnoho tramvajových tratí ve špatném stavu, kde se tramvaje jen pomalu kolébají. Některé tratě tvořené BKV jsou v tak zoufalém stavu, že se až člověk diví, po čem ještě tramvaje mohou jezdit.
Stále více tramvajových tratí je však rekonstruováno a to za nemalého přispění fondů EU. Mnohé rekonstruované úseky jsou velmi pěkné se zeleným povrchem, dokonce se zavlažovanými trávníky. Našli bych zde opravdu i pěkné příklady, jak moderní tramvajová trať může vypadat.
Tramvajový vozový park také není úplně nezajímavý. V provozu se můžeme setkat také ještě se českými vozy T4R z roku 1975. V době naší návštěvy jich mělo být v provozu již jen kolem třiceti, ale na některých linkách v jihozápadní části města ještě skutečně dominovaly. Kromě vozů se při prohlížení fotografií opět zaměřte i na okolí, tedy různé místní kontrasty a třeba i zajímavě opravené tramvajové tratě. Nejrozšířenějším typem tramvají v Bukurešti jsou tyto tříčlánkové vozy vlastní výroby, označené URAC V3A-93 či FAUR V3A-93M. Ta vlastní výroba je doslovná. Tramvaje si totiž místní dopravce vyrábí sám ve svých dílnách. Z výše uvedeného typu pak vychází různé další typy modernizovaných vozů, které již obvykle mají střední nízkopodlažní článek, často jiné čelo a tramvaj je řízená elektronickou výzbrojí.
Nejmodernějšími vozy jsou pak částečně nízkopodlažní tramvaje Bucur LF. Prototyp pochází z roku 2007 a mezi lety 2011 - 2015 bylo pořízeno dalších 15 vozů. Rozložení podvozků odpovídá vozům RT6, tedy krajní články mají otočné podvozky a v malém středním článku je pak podvozek pevný.
Rozsah provozu na tramvajových linkách je různý. V některých okrajových úsecích se zejména o víkendu objevují i intervaly 15-20 minut, avšak na páteřních trasách, či v centru města, jsou intervaly díky prokladům velmi krátké. Linkou s krátkými intervaly je např. 32, kde tramvaje jezdí ve špičce jen po dvou minutách. I v době návštěvy v září 2021 probíhalo mnoho výluk, díky právě rekonstruovaným tratím a tak se zde tramvajová doprava bude do budoucna nadále zlepšovat.
Další navštívené rumunské tramvajové provozy
© Jan Šlehofer
|