V sobotu 2. 9. 2000 se konal v bratislavské vozovně Krasňany den otevřených dveří. Využili jsme proto s Mírou Klasem pozvání bratislavských fandů a vypravili se za nimi.
Hned u nádraží, tedy vlastně na Hlavné stanici, jsme viděli zdejší provedení v Plzni velmi populárního čajíčku, tedy celoplošné reklamy na Yellow Label Tea - Lipton. Protože jsme zde v Bratislavě byli už brzy ráno, šli jsme se projít po městě a cestou jsme viděli převoz sněhového pluhu. V létě to vypadalo trochu komicky. V devět hodin pro nás, zájemce o den otevřených dveří, přijela "električka" ev. č. 7105 typu K2S, tedy modernizovaná K2. S tou jsme absolvovali okružní jízdu městem, přes tunel a centrum až do vozovny Krasňany. Zde byly vystaveny všechny typy tramvají, včetně tří historických vozů, které vyjížděly do města pro další zájemce o den otevřených dveří. Byl zde i zajímavý sněhový pluh. V Plzni totiž už žádný tramvajový nemáme. Vlevo jsou dva starší historické vozy Ganz, ale mě nejvíce zaujala zdejší tramvaj T2. Ve stejné podobě (myslím tím jeden reflektor s fousy) totiž dojezdily v roce 1989 v Plzni. Tady jsme se s ní později projeli po Bratislavě. Ještě před tím jsme si však mohli, stejně jako ostatní zájemci, vyzkoušet řídit tramvaj K2S ev. č. 7106 (vlevo) na rovince ve vozovně. Každý z těchto zájemců pak obdržel diplom "pri príležitosti vykonania cvičnej jazdy s električkovým vozňom typu TATRA - K2S". Vlevo je BUSE transparent "na přání", věnovaný Jirkovi Šplíchalovi, aneb jak na Doubravku tramvaj dorazila. Pro neznalé plzeňských poměrů připomínám, že v Plzni jezdí na Doubravku trolejbus č. 16 a kdysi dávno se tam měla stavět tramvaj, i když tedy ne po stejné trase Tato série fotografií pochází z okolí stanice "Tunel" a tunelu samotného. V roce 2000 jsme tam byli vlastně těsně před přestavěním tohoto prostoru. Tramvajová trať v těchto místech je už nyní mírně přeložena kvůli blízkosti židovského hřbitova. Následující fotografie jsou z bratislavských tratí. Zejména tyto s otevřeným svrškem a dokonce s kolejnicemi bez žlábků se nám líbily. Fotografie pochází ze stanice Botanická zahrada. Další místní zvláštností je to, že zde soupravy T6 jezdí na sběrač zadního vozu. V době naší návštěvy jsme zde viděli i "kaliforňan" v akci. Z této fotky je dobře patrný bratislavský úzký rozchod (1000mm). Několikrát se zde i uvažovalo o přestavění na klasický rozchod a na několika místech jsou zde tři kolejnice. Jedná se ale jen o několik krátkých úseků. Na některých rekonstruovaných tratích také jsou (nebo byly) pražce na oba rozchody, připraveny tedy na případné přerozchodoívání. V současné době se prý už o této změně neuvažuje. Tyto fotky z roku 2000 pochází z centra Bratislavy, kromě té vpravo, která je z konečné Zlaté Piesky. Následuje pár zajímavých fotografií z léta 2006. Zdejší historický vůz T2 považuji za nejlepší dochovanou Tédvojku vůbec. Podobá se nejvíce plzeňským vozům, které dojezdily v původní podobě s jedním reflektorem a vousy. Pražský muzejní vůz ve Střešovicích je sice také nádherný, ale bohužel se s ním díky tyčovému sběrači příliš často v ulicích nesetkáme.
Najdeme zde však bohužel i úseky tratí připomínající spíše Ukrajinu.
Jak je patrné z fotografií, tramvajový vozový park zde až do roku 2014 tvořily pouze vysokopodlažní vozy typu T3, K2 a T6 a jejich různé modernizované verze. Již 25 vozů K2 prošlo od roku 2000 u firmy Pars nova modernizací na typ K2S. Od listopadu 2014 jsou pak do Bratislavy nakupovány nové nízkopodlažní tramvaje, či chcete-li električky. Výrobcem je plzeňská Škoda Transportation a jejich označení je Škoda 29T (jednosměrné) a Škoda 30T (obousměrné). Setkat se také můžeme s obchodním názvem ForCity Plus. Tramvaje mají čtyři podvozky, při čemž oba krajní jsou otočné a mezi nimi jsou ještě dva pevné. Jde tedy o zajímavé uspořádání, kdy krajní otočné podvozky zlepšují jízdní komfort vozů v obloucích (pří nájezdu vozů do oblouku) oproti vozům se všemi pevnými podvozky.
Svezení s těmito vozy je příjemné, dalo by se dokonce říci, že jde snad o nejlepší tramvaje jaké kdy tento výrobce vyrobil. Nezbývá si tedy než přát, aby také dlouho spolehlivě sloužily. Více o nich také ZDE. Další navštívené slovenské tramvajové provozy
© Jan Šlehofer
|