poitín


Plzeňská kapela hrající hudbu Irska, Skotska a Anglie...

Nejbližší akce

Kde hrajeme v nejbližší době


Chcete-li, abychom zahráli i u Vás, ozvěte se, budeme se těšit!

O nás

O nás


Poitín formed in 1996 and are an award-winning traditional Celtic band from Pilsen in the Czech Republic. All the members are Czech apart from the singer and bodhrán player who is originally from Brighton in the south of England. They explore all forms of Celtic music but are firmly grounded in the pub session tradition and like nothing better than sitting round a table in the corner of a cosy pub playing old favourites about tarry sailors, merry maids and drunken nights. Poitín have performed at festivals across Europe in Italy, France, Denmark, Poland, Germany and the Czech Republic.

Členové

Členové

Jeremy Marc King (1998-dodnes) – zpěv, bodhran Začal jsem hrát na 12 strunnou kytaru ve skupině The Bodley Head Ceilidh Band během mých studií umění na Brighton Art College ve Velké Británii. Poté, co se kapela rozpadla jsem se hudbě příliš nevěnoval a zajišťoval akce v The Bear Cave Gallery v Brightonu. Jednoho léta jsem přijel do České republiky na prázdniny a na jedné taneční party v Praze poznal dívku mých snů. Zůstal jsem jako učitel angličtiny a v jedné zakouřené studentské putice jsem se seznámil s Kubou. Zahrál jsem pár věcí z časů Bodley Heads, které jsem ještě nezapoměl. Začal jsem zpívat s Poitinem, oženil se, narodilo se mi dítě (in roughly that order!). Stále se věnuji malování - Poitin několikrát vystoupil na mých vernisážích. Mezi mé hudební vzory patří Steeleye Span, the Levellers, Martin Carthy, Bowie v sedmdesátých letech a obskurní psychedelie let šedesátých...
Jaroslav Oto Macháček (zakladatel, od začátku dodnes) – housleNa housle jsem chodil do „Lidušky“, pak pokračoval jako samouk na kytaru, a k houslím se na chvíli vrátil ve folkové kapele Mnoho tváří (1989-1990). Pak jsem dlouho hrál jenom na kytaru v jazzové kapele YUPPKINS (1991-1997) a v Plzeňském Big-bandu (1995-1997). Zhruba v té době jsem poprvé uslyšel The Chieftains a zamiloval si irskou lidovku. Takže jsem oprášil housle a začal se učit jigy a reely a na tom se až do dneška vlastně skoro nic nezměnilo.
Saša Marešová (2007-dodnes) – příčná flétna, whistles Už jako malá holka jsem záviděla bráchovi, že může hrát na flétnu. Začala jsem se tedy tajně učit sama a když rodiče zjistili, že mi to jde, tak mě nakonec na moje dlouholeté naléhání přihlásili do ZUŠ. Začala jsem tedy s opravdovým hraním docela pozdě. Když jsme se přestěhovali z jižních Čech do Plzně, objevila jsem krásu příčné flétny a Ježíšek nezklamal. Hrála jsem ve všech možných seskupeních při ZUŠ a pár krásných let jsem strávila v dětském dechovém orchestru. Irská hudba mě navštívila v podobě CD od Chieftains, které jsem dostala od táty jednoho jarního dne k svátku. Opravdové hraní irských melodií mi ukázal nyní Poitín, který mě přijal s otevřenou náručí.
Jan Brabec (1999 – dodnes) – bouzouki, banjo, zpěv Aktivní hudební kariéru má spojenou především se skupinou Poitín a irskou lidovou hudbou, již tu a tam uplatňuje i mimo svou kmenovou formaci (hostoval na koncertech či deskách tuzemských kapel Grian, Marw či folkových Deneb, v Irsku doprovázel na oficiálním koncertě renomovaného banjistu Darrena Maloneyho a na tamním největším festivalu tradiční hudby vystupoval s dalšími pražskými hudebníky pod názvem Flying Druids Orchestra před kamerami irské veřejnoprávní televize RTÉ). Vedle irské tradiční hudby však působí i na poli jiných hudebních žánrů a fúzí. V roce 2001 byl spolu s kytaristou Poitínu Jakubem Sieglem, hercem Václavem Neužilem a hráčkou na dechové nástroje, zpěvačkou a herečkou Kristýnou Pangrácovou Frankovou členem skupiny Vodotrysk, jež vystoupila mj. na přehlídce alternativních souborů MB Apostrof v pražském Divadle Na Zábradlí. V letech 2005 a 2010 působil v pražském irish/jazz fusion projektu Ciúnas s bývalou členkou a občasným hostem Poitínu, saxofonistkou Helenou Markovou. Honzův kladný vztah k balkánské lidové hudbě se otiskl mj. v participaci na projektu Reného Starhona Uči me, majko, na jehož realizaci (původně určené pro taneční představení v divadle Ponec) se podíleli např. Tomáš Reindl, Yellow Sisters či Monika Načeva. Sólově pak r. 2009 natočil 5 trackové demo Balkan Scores. V současnosti vystupuje vedle Poitínu příležitostně v duu s Jakubem Sieglem.
Jakub Siegl (1998-dodnes) – kytary, zpěv Hudbu jsem měl na talíři hned od kolébky, protože naše rodina je rodinou muzikantů. A tak jsem nejdříve pasivně a potom, když už jsem mohl ve školce zpívat ve sboru, začal postupně hudbu provozovat také. Co jiného mi vlastně zbývalo. Mým prvním nástrojem bylo piano, ale když jsem na konci roku dostal z klavíru dvojku, naštval jsem se a rozhodl se věnovat se jinému nástroji. A byla to právě kytara, která mě okouzlila. Musel jsem každý den pilně cvičit a tatínek mě kontroloval, jestli se neflákám. Až jsem radostí brečel. No a tak to šlo několik let a já si nakonec uvědomil, že ten nástroj opravdu miluju a vlastně tatínkovi musím strašně moc poděkovat za to cepování. A právě v té době mého uvědomění jsem potkal v poněkud nestřízlivém stavu v hospodě člena skupiny Poitín, Tondu Mužíka, také ne zcela střízlivého, a po delším povídání jsme se domluvili, že přijdu na zkoušku. Já jsem se totiž asi rok před tímto setkání potkal v Českém Krumlově s Pukarua, když měli session po hospodách, a úplně mě to vzalo tak, že jsem se od té doby chtěl k této hudbě nějak dostat… až právě jednoho dne v jedné hospodě. A od té doby …. To ostatní si můžete přečíst u Honzíka, páč se naše cesty až šeredně moc střetávají!

Všechny novinky se dozvíte na stránce facebooku


CDčka


Také můžete zakoupit digitální i fyzické kopie

Kontaktujte nás


Pro zvukaře je možné stáhnout plánek rozestavění kapely na podiu tady Pro pořadatele je ke stažení plakát tady a případně plalist pro OSU.

+420 724 292 042

Top