Dnes je sobota, 20. 4. 2024, 16. týden

O stránce

Webová stránka cervenka.tk byla poprvé spuštěna v létě 2014. Cílem bylo shromáždit na jednom místě dostupné aktuální zprávy ze světa železničního byznysu a ekonomiky a mít možnost rychle projít novinky na větším množství webových portálů a v konečném důsledku ušetřit čas hledání a procházení zpráv na internetu.

Stránka je naprogramována v jazyce PHP, části kódu jsou čisté HTML a části kódu v JavaScriptu. Stránka plně využívá webovou technologii RSS pro sdílení zpráv mezi webovými servery. Stránka v okamžiku otevření načte z webových serverů přes RSS kanál příslušné XML soubory s odkazy na obsah a zobrazí je. V podstatě se tak stránka chová jako tzv. RSS čtečka.

Stránka je fyzicky umístěna na webových serverech PilsFree.net na URL odkazu http://hosting.pilsfree.net/neo75/index.php
Doména druhého řádu cervenka.tk je zdarma zaregistrována u nizozemské společnosti BV Dot TK, která vlastní i doménu prvního řádu .tk
Doména .tk patří souostroví třech korálových atolů Tokelau Islands v jižním Pacifiku, které je nezávislou součástí teritoria Nového Zélandu. Unikátní projekt umožňující zdarma registrovat domény druhého řádu si klade za cíl zpopularizovat souostroví a upozornit na některé jeho problémy.

Stránka se v prohlížeči automaticky znovu načte každých 60 minut. Za obsah jednotlivých zpráv webmaster neručí.


O technologii RSS

Technologie RSS ("Rich Site Summary" anebo také "Really Simple Syndication") umožňuje běžnému uživateli prostřednictvím tzv. "RSS čtečky" zobrazit aktuální zprávy z mnoha webových serverů, aniž by je musel ručně jednotlivě procházet. Čteček existuje pro různé platformy a operační systémy velké množství. Podmínkou je, že daný webový server tuto technologii poskytuje, tj. na svých stránkách má zpřístupněné informace pomocí zvláštního souboru v XML formátu. Uživatel si může URL adresu tohoto RSS souboru umístit do své RSS čtečky, která se postará o automatickou aktualizaci.
Historie technologie RSS sahá roku 1999, ve kterém vývoj zahájila firma Netscape. Následně se vývoj rozdělil do několika větví, kde v jedné pokračovala firma UserLand, která v roce 2002 vydala verzi RSS 2.0. V roce 2003 byl vývoj RSS ukončen ve verzi 2.0.1 a došlo k předání specifikace na Harvardskou Univerzitu pod licencí "Creative Commons".
V roce 2003 byl taktéž zahájen vývoj alternativního nástroje nazvaného Atom, založeného na otevřené specifikaci, který měl ambice stát se nástupcem RSS. K jeho masivnímu rozšíření ale nedošlo.
V roce 2004 Stephen Horlander vytvořil známou RSS ikonu RSS, která byla použita poprvé v prohlížeči Mozilla Firefox. Následně v roce 2005 se ikona objevila i u Microsoft Internet Exploreru a Microsoft Outlooku a postupně se rozšířila do celého internetu.
V roce 2005 Google začal vyvíjet vlastní RSS čtečku Google Reader, která měla mnoho funkcí umožňující uživateli třídění jednotlivých zpráv do skupin a personalizaci rozhraní. V roce 2013 ale Google vývoj zastavil a celou aplikaci zrušil. Podporu mezitím RSS zrušili i vývojáři Twitteru, Apple OS i Firefoxu.
Budoucnost RSS je víceméně nejistá, jak se píše např. v tomto článku. Uživatelů je ovšem po celém světě stále mnoho desítek milionů a taktéž je k dispozici mnoho různých RSS čteček pro všechny možné platformy a operační systémy a všechny významné webové portály na svých stránkách stále službu RSS podporují...


O autorovi/webmasterovi

Autor se zabývá ve volném čase programováním webových stránek a aplikací od roku 1997.

Jakékoliv náměty na vylepšení stránky a tipy na webové servery jsou vítány.


Autorův koutek:-)

Amiga koutek:-)

Webmaster: Zdeněk P. J. Červenka, Plzeň

E-mail: z(punkt)červenka(sabáka)centrum(punkt)cz

Aktualizace: 11. 11. 2023

Copyright © 2014-2023 cervenka.tk

Poslední refresh stránky v prohlížeči (čas na serveru):
12:45:07, 20. 4. 2024; Seconds since the Unix Epoch: 1713609907; Swatch Internet time: @489
IP adresa klienta: 3.238.235.248

Stránka cervenka.tk spuštěna: 11. 7. 2014

Doména registrována na Dot TK, Webhosting na PilsFree.net

Doména registrována na Dot TK
Registration expiry day count: 42 (2. 6. 2024), administrace na Freenom.com.
Statistics since 1. 1. 2015:
Unique visitors:
Websites Hits
Page views:
Websites Hits